INCREDEBLE INDIA

Incredible India

Anton Gráf

Kurátor: Michaela Šuranská  

Trvanie výstavy: 28.7. - 15.9. 2022 / Vernisáž: 27.7. o 17:30 hod Rozkvet Gallery Gallery, Horná 36, Banská Bystrica

Incredible India je autorská výstava mladého fotografa a cestovateľa Antona Gráfa. Súbor vystavených fotografií a fotografických cyklov dokumentuje jeho objavovanie Indie, konkrétne Delhi, Mumbai, Kochi, Bengaluru, Kolkata, Váránasí, Agra a Amritsar.

Napriek tomu, že výstava prezentuje Tónove vlastné dojmy, postrehy, sugestívne momenty a portréty ľudí, on sám ideu výstavy neorientuje nutne iba k vlastnej osobe. Jeho zámerom je predstaviť Indiu zároveň optikou dokumentaristu a čiastočne aktivistu. Všetky financie z predaja fotografií pošle priamo do slumu Dharavi v Mumbaii. 

Anton Gráf (*1989, Bratislava) je nezávislý fotograf a tvorca videa pochádzajúci z Bratislavy. Vizuálne umenie ho vždy zaujímalo napriek tomu, že fotku ani video na škole nikdy neštudoval. Ako prvé ho oslovili fotky prírody. Postupne prišli zobrazenia ľudí a produktov - začal sa živiť fotografovaním. Prvé skúsenosti s komerčnou fotkou ho priviedli k fotke produktov pre e-shop, kde pracoval ako produktový fotograf. 

Neskôr začal pracovať na voľnej nohe ako freelance fotograf a video maker. Popri komerčných projektoch cestuje - je to preňho a jeho tvorbu nesmierne dôležité. "Nesledujte, kam môže viesť cesta. Choďte radšej tam, kde nie je žiadna cesta a zanechajte stopu."

Program Rozkvet Gallery z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu