Slovensko#2020


Matúš Astrab: Slovensko#2020
kurátor: Jakub Cmarko


"Skúsme sa vrátiť späť do doby a zaspomínať si na rok 2020, kedy začala pandémia COVID19 a priniesla doposiaľ nepredstaviteľné situácie a obmedzenia. Spomeňte si na dobu, kedy začali prvé obmedzenia pohybu po krajine, lockdown bol pre nás ešte neznámi pojem a ľudia vychádzali von naozaj len keď museli. Na čas, keď toto všetko bolo pre nás niečo nové a nevídané. Dnes sme už možno na všetko zabudli, možno sme si na všetko zvykli a už nás asi nič len tak neprekvapí ale v marci roku 2020 to bolo inak." 

#SLOVAKIA 2020 / #SLOVENSKO 2020 

Kolekciu autoportrétov som rozšíril o súbežne vznikajúce fotografie ľudí. Zábery majú za účel zdôrazňovať a spätne pripomínať atmosféru ktorá vládla v spoločnosti počas spomínaného obdobia. 

Rok 2020 začal na Slovensku veľmi frustrujúco. Napätie a nervozitu z prebiehajúcich parlamentných volieb, ktoré sa konali na začiatku tohto roka vystriedala panika a obavy z nového vírusu (COVID19), ktorý sa šíril svetom. Prebiehajúca celosvetová pandémia neobišla ani Slovensko, kde bol v marci toho roku vyhlásený núdzový stav. Prebiehajúci stav priniesol množstvo obmedzení, ktorých efektom boli aj vyprázdnené ulice miest a obcí. 

Táto situácia mi dala potrebu reakcie prostredníctvom umeleckého projektu. Tentokrát v podobe fotografií. Po celom Slovensku sa nachádza množstvo mariánskych alebo trojičných stĺpov, ktoré ľudstvo stavalo v minulosti na počesť prekonanej morovej epidémie. I keď epidémia z nového korona vírusu nezanechala za sebou toľko spúšte ako mor, využil som symboly morových stĺpov ako fragment pri kolekcií autoportrétov. Stĺpy boli stavané na najvýznamnejších a najfrekventovanejších polohách jednotlivých miest a obcí, na miestach ktoré by ste v súčasnosti málokedy videli za bieleho dňa bez ľudí. Situácia ktorá tu ale prebiehala, tak ako v minulosti, tak aj teraz tieto miesta skoro úplne vyľudnila. 

 Fotografie preto v sebe nesú jedinečnú autenticitu z konkrétneho času a miesta ktorú priniesla pandémia v roku 2020. Prioritou bolo prejsť čo najčlenitejšie územie Slovenska (aj navzdory nariadeniam obmedzujúcich pohyb po krajine), autenticky sa odfotiť pri jednotlivých stĺpoch a nasať vyľudnenú atmosféru. Autenticitu zdôrazňovalo nasadené rúško ktoré bolo povinné nosiť mimo bydliska a transparent s hashtagom, ktorý som použil ako symbol súčasnej epidémie prenesený do jazyka sociálnych sietí. Preto okrem analógových fotografií ktoré majú zdôrazňovať minulosť, kedy boli morové stĺpy postavené, súbežne vznikli aj digitálne zábery ktoré pripomínajú súčasnú pandémiu a sú zdieľané na sociálnych sieťach s heslom #SLOVENSKO2020. Pre toto konkrétne podujatie som sa rozhodol predstaviť iba digitálnu sériu fotografií lebo bola najčlenitejšia a tým pádom vhodnejšia pre tieto výstavné priestory. Kolekciu autoportrétov som rozšíril o súbežne vznikajúce fotografie ľudí. Zábery majú za účel zdôrazňovať a spätne pripomínať atmosféru ktorá vládla v spoločnosti počas spomínaného obdobia. 

Matúš Astrab


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia